Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Серијата „The Queen's Gambit“ го обнови интересот за шах, што најдобро може да се воочи во продавниците за онлајн апликации каде масовно се преземаат апликации за шах.

Во моментов, „The Queen's Gambit“ е една од најпопуларните серии на Netflix. Милиони ширум светот го гледаа (или сè уште го следат) подемот на „чудото од дете“ Бет Хармон (ја игра Ања Тејлор-Џој) од сиропиталиште до шаховска ѕвезда, а она што е особено интересно е дека благодарение на серијата, интересот за оваа древна игра повторно се зголеми.

Многумина веројатно повторно ги извадија старите шаховски табли со црно-бели фигури и барем на кратко „побегнаа“ од пандемската реалност, додека други, особено помладата генерација, се свртеа кон шахот на онлајн преку разни шаховски апликации.

Влијанието на серијата „The Queen's Gambit“ не познава граници и се преслика и во современиот дигитален свет. Популарноста на Chess.com и придружните мобилни апликации е значително зголемена. Набргу откако серијата започна да се емитува, апликацијата брзо се најде на третото место во категоријата стратешки игри за iPhone во САД и на второто место во онлајн продавницата за апликации на Apple во Велика Британија. Според податоците на компанијата App Annie, оваа апликација во САД скокнала за дури 256 места и сега е на 62-то место меѓу сите игри.

Она што е особено интересно е што бројот на преземања на оваа шаховска апликација е доста различен за iPhone и Android. Иако самата апликација е повеќе или помалку иста и нема разлика во преземањето помеѓу овие платформи, во последно време бројот на преземања на телефоните на Apple е зголемен за 61% во споредба со мобилните уреди со оперативниот систем на Google.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Вести

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе