ФОРМУЛА 1

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Ф1
/ 28.07.2020 / 17:34

Претседателот на Ферари, Џон Елкан, призна дека новиот автомобил е „дизајнерска грешка“ и Скудерија нема шанси да се бори за титулата до 2022 година, кога ќе стапат на сила новите правила во Формула 1. Следната година автомобилите ќе останат непроменети поради „замрзнувањето“ на правилата донесени заради пандемијата на коронавирус.

Така, големите промени во спортот се одложени до 2022 година, што значи дека во следниот шампионат автомобилите на Ферари ќе настапат просечно. Во првите три старта на првенството „Црните коњчиња“ се петти по сила тим, губејќи не само од шампионите од Мерцедес и Ред Бул, како што беше лани, туку и од екипата на Мекларен и Рејсинг Поинт.

„Во моментов, нашиот тим нема сили да се бори со лидерите за светската титула. Ова е откако нашите нови автомобили се покажаа како дизајнерска грешка. Имаме сериозни проблеми, претежно од аеродинамична природа, како и со динамиката на автомобилите кои доаѓаат од губење на моќта по промените во правилата на ФИА. Сето ова доведе до фактот дека веќе не сме конкурентни и тоа може да се види со голо око кога излегуваме на патеката“, призна Џон Елкан.

Со одложувањето на новите правила, тој очекува тимот дповторно да победува и да биде во битка за титулата во 2022 година.

„Во моментов ги поставуваме темелите за нов почеток, нов циклус во историјата на Ферари. Кога Жан Тод го подготви тимот за нашиот шампионски период со пет титули по 2000 година, бевме на уште подолга 20-годишна пауза без титула. Биното ги има потребните квалитети и експертиза да го стори истото сега и промената на правилата ни дава можност да започнеме одново“, заклучи претседателот на Ферари.

Тагови
реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Еротски колаж

Read more

Ф1

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Read more

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Read more

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Спорт

Милан го бара Далот

Читај повеќе

Металург обезбеди пласман во групната фаза од Европската лига

Читај повеќе

Поради позитивни кај ПИК Сегед одложен натпреварот со Вардар

Читај повеќе

Ќе има ВАР на баражот Македонија - Косово

Читај повеќе

Ѓоковиќ го елиминираше противникот на стартот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Газдата на Атлетико го повика Меси да му се приклучи на Суарес

Читај повеќе

Конте: Примивме многу голови? Па Сити прими 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со правилото за игра со рака?

Читај повеќе

УЕФА не планира да го одложи натпреварот на Арарат-Ерменија со Црвена звезда

Читај повеќе