ФОРМУЛА 1 2020

Ферари се закани дека ќе ја напушти Формула 1 доколку се намалат буџетите

Ф1
/ 23.04.2020 / 10:58

Тимот на Ферари ќе размисли за напуштање на Формула 1 доколку тимските буџети се намалат уште еднаш како мерка против кризата во спортот по светската пандемија на COVID-19. Првите мерки беа да се скратат буџетите од 175 милиони на 145 милиони долари, но откако се откажани девет трки и нејаснотијата дали тоа ќе се случи со уште, некои екипи дури повикаа на уште подрастични мерки.

Во изминатата недела започнаа коментарите за нивоа од 100 милиони, кои според шефот на Скудерија, Матија Биното, се целосно неизводливи за функционирање на врвните тимови во Формула 1.

– Намалување на нашиот буџет на 145 милиони американски долари е драматично и веќе нè става во многу тешка позиција. Почнавме да работиме на ставање на тимот во слична рамка, но нема да биде лесно. Се зборува за уште едно намалување на ниво на околу 100 милиони, што, сепак, во реалноста е невозможно за функционирањето на врвните тимови. Доколку се донесат вакви одлуки, треба да размислиме дали да останеме во Формула 1. Стандардите за кои работиме не овозможуваат такво затегнување на буџетот и не соодветствуваат со ДНК на Ферари, вели Биното.

Тој додаде дека тимот нема да престане да се натпреварува затоа што има многу други првенства во кои може да се продолжи нивната историја.

– Добро сме свесни за кризата низ која минува светот во овој момент со ужасната пандемија. Уште повеќе гледаме што се случува во нашата земја, Италија. Сепак, сега не е време да се дејствува набрзина и сите одлуки мора да бидат разгледани многу внимателно и да се разгледаат од сите тимови, заклучи Италијанецот.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе