ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Иако дојде на полусезона, португалскиот голгетер успеа да остави таков впечаток што ја освои наградата за најдобар играч на клубот за изминатата сезона.

Наградата „Сер Мет Базби“ за играч на сезоната 2019/20 во редовите на Манчестер Јунајтед заминува кај Бруну Фернандеш, иако тој одигра само една полусезона.

Портгалецот кога пристигна од лисабонски Спортинг остави таков впечаток на „Олд Трафорд“ што драстично ја промени играта на тимот одлично вклопувајќи се во замислите на Оле Гунар Солскјер.

Фернандеш го победи Антони Марсјал во гласањето на навивачите, додека Маркус Рашфорд заврши трет. Голгетерот освои 35,5% од гласовите, само 1,5% повеќе од Марсјал, додека Рашфорд доби само 10,4%.

„Нормално дека сакам да освојам трофеи со тимот, за клубот и за навивачите, но среќен сум и со индивидуалните награди. Тие се важни за секој играч. Секогаш добро е чувството кога се освојуваат ваквите награди, не сум ни јас поинаков“, рече Фернандеш.

Откако дојде во јануари, Фернандеш се промовираше во клучен играч кај „Црвените ѓаволи“. Постигна 12 голови и 8 систенции во 22 натпревара во сите натпреварувања, а беше и непогрешлив изведувач на ударите од белата точка. Не успеа да освои пехар откако Јунајтед заринка во полуфиналињата од ФА Купот и Лига Европа, но во Премиер лигата го однесе клубот до 3. место и пласман во Лигата на шампиони,.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Фудбал

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Read more

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Read more

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Read more

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Read more

Спорт

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Читај повеќе

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Читај повеќе

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Читај повеќе

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Читај повеќе

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Читај повеќе

Кристијано Роналдо под истрага, му се заканува казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Читај повеќе