ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Играчот на Манчестер Јунајтед само една година е во Англија, а веќе успеа да собере најмногу награди за Играч на месецот.

Португалскиот треквартиста Бруну Фернандеш ја доби наградата Играч на месецот за декември, со што го сруши рекордот во Премиер лигата кога станува збор за награди од ваков тип во рамките на една календарска година.

Тој е прв играч кој дури четири месеци бил прогласуван за најдобар во една календарска година. Освен декември, во 2020 беше најдобар и во месеците февруари, мај и ноември.

URL

Уште откако дојде на „Олд Трафорд“ пред точно една година од редовите на лисабонски Спортинг, Фернандеш стана клучна алка во тимот на Оле Гунар Солскјер. Неговото доаѓање внесе креативност и класа во играта на Јунајтед, и нормално, тој е лидер на тимот кој сезонава е големо изненадување со лидерската позиција.

Во неговата 12-месечна кариера во Премиер лигата одигра 31 натпревар и постигна 19 голови збогатени со 14 асистенции. Воедно, се покажа и како непогрешлив пеналџија реализирајќи 9 од 10 пенали.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе