Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Фантастичниот тркачки Ferrari 410 Sport Spider by Scaglietti ќе биде продаден на аукција организирана од RM Sotheby's во август.

Легендарниот Енцо Ферари го осмисли моделот 410 Sport Spider додека бараше начин да обезбеди титула во Светскиот шампионат за спортски автомобили во 1955 година. За да дојде до титулата мораше да направи автомобил кој може да биде добар на патеките, но и успешно да го заврши петдневното рели Карера Панамерикана низ Мексико.

За потребите на шампионатот дизајнираше е нова шасија 519/C заедно со тубуларна рамка, а инсталираше и 5.0-литарски V12 мотор кој развиваше 400 КС. Беа произведени само две копии од автомобилот, но релито Карера Панамерикана беше откажано, па автомобилите учествуваа на Светскиот шампионат за спортски автомобили во 1956 година.

Примерокот на фотографиите ја носи ознаката 0598 CM, а првично го возеа Хуан Мануел Фанџо и Еуџенио Кастелоти. По успешното деби на трката на 1.000 километри во Буенос Аирес во јануари 1956 година, автомобилот беше испратен во фабриката на Ferrari, а подоцна беше купен од Џон Едгар. После тоа, Керол Шелби го возеше за тимот на Едгар и постигна серија победи.

Автомобилот беше толку добар што го импресионирал Шелби.

„Ништо не може да му се приближи на ова Ferrari ако работи“, рече тогаш Шелби за Los Angeles Times.

Remote video URL

Подоцна, ова Ferrari го возеа Ричи Гинтер и други, а автомобилот беше повлечен од трките во 1960 година и продаден. Новиот сопственик го врати во светот на трките во 1963 година и учествуваше на трката Дејтона Континентал 3 Часа. Правилата бараа фиксен покрив, така што беше направен за ова Ferrari, но ја наруши аеродинамиката па на крајот сопственикот сепак го користеше 250 GTO.

Ferrari 410 Sport Spider повторно е „пензиониран“ и се чува во колекција веќе две децении. Беше купен и реставриран во 1980 година од Хауард Коен, а оттогаш автомобилот смени неколку сопственици. Оригиналниот резервоар за гориво ги содржи зборовите на Шелби кои велат: „Господинот Ферари ми кажа дека ова е најдоброто Ferrari што некогаш го направил“.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе