Ferrari има нов план – SUS мотори кои ќе „живеат“ и по 2035 година

Ferrari продолжува да развива мотори со внатрешно согорување за своите автомобили, па тие ќе бидат достапни по 2035 година.

Во изминатите неколку години, имаше напори да се запре продажбата на нови автомобили со SUS мотори од 2035 година, а тоа првично ги загрижи брендовите како Ferrari со оглед на фактот дека суштината на нивните автомобили се „врти“ околу возбудлив и моќен V8 или V12 мотор.

Сепак, новите закони се повеќе ја отвораат можноста автомобилите со SUS мотори да продолжат да „живеат“ и по 2035 година доколку користат еколошки горива.

Додека законодавството продолжува да се развива, Ferrari продолжува со своите планови да го претстави својот прв електричен автомобил во 2025 година. Главниот извршен директор на италијанската компанија, Бенедето Виња, рече дека целта на Ferrari е да достигне јаглеродна неутралност до 2030 година, но додаде дека развојот на е-гориво оди побрзо од очекуваното, што значи дека „SUS моторите сè уште имаат работа“.

„Дискусијата за усвојување на е-гориво се случи пред неколку недели, а јас мислев дека тоа нема да се случи пред 2025 или 2026 година. Тоа е многу добро за нас затоа што можете да користите автомобил со неутрално гориво. Мислам дека тоа ја зајакнува нашата стратегија“, вели Виња.

Сепак, деталите од таа стратегија се чуваат строго, така што нема многу информации за тоа како ќе се развиваат производите на Ferrari. Сепак, јасно е дека развојот на SUS моторот ќе продолжи, но се чекаат уште детали. Виња само соопшти дека компанијата од Маранело ќе продолжи да нуди возила со хибридни, електрични и SUS мотори.

Ferrari е таинствен и за својот прв електричен автомобил. Виња изјави за Top Gear минатата година дека првиот електричен автомобил на познатиот бренд ќе биде „уникатен, вистинско Ferrari“. Тој рече оваа недела дека се пронајдени добавувачи и дека автомобилот е речиси подготвен за своето деби.

Најновите предлози во ЕУ бараат новите возила со SUS мотори произведени по 2035 година да користат исклучиво е-гориво. Тоа значи дека постојните мотори мора да се променат за да ги задоволат новите прописи. Ferrari не посочи дали ќе ги промени сегашните V6 и V8 мотори или дали се во развој нови.

Тагови
реклама

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе