Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Ferrari е најновата жртва на хакерски напад.

Хакери внеле вирус во компјутерскиот систем на Ferrari, но украле и податоци на некои клиенти. Тие тогаш решија да побараат откуп, но Ferrari категорично одби.

Ferrari постапи многу транспарентно и набргу по нападот ја информираше јавноста дека е цел на сајбер криминалци кои украле податоци. Но, на бараниот откуп реагирале согласно политиката на неодговарање на уцени и одбиле секаква можност за договор и исплата.

Компанијата Ferrari затоа ја известила полицијата, но и покрена внатрешна истрага. Тие ги информираа своите клиенти дека нивните лични информации, вклучувајќи ги и е-поштата и телефонските броеви, се компромитирани.

Почувствителните податоци, како оние поврзани со банкарски сметки, не се отуѓени.

Од Ferrari велат дека овој случај не влијаел на нивното работење.

Потсетуваме дека Ferrari и минатата година беше цел на хакери, кога беа украдени околу 7 GB податоци, инструкции и други документи.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе