Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Финансиските извештаи обично се здодевни, но кога станува збор за егзотичен бренд како Ferrari, тие се особено „зачинети“.

Во финансискиот извештај на Ferrari се споменуваат и плановите на компанијата од Маранело, кои вклучуваат претставување на 4 нови модели. Иако испораките на Purosangue допрва треба да започнат, теренецот со високи перформанси не е меѓу четирите најавени бидејќи беше претставен во 2022 година.

Ferrari традиционално е таинствен кога станува збор за претстојните модели, па затоа картите ќе ги отвори дури подоцна годинава. Сепак, земајќи ги предвид папарацо фотографиите направени во изминатите неколку месеци, еден од четирите најавени модели најверојатно ќе биде кабриолет верзија на моделот Roma. Ќе биде интересно да се види дали гран-турерот без покрив ќе го замени моделот Portofino M, кој постои долго време. Исто така, постои ризик од канибализирање на продажбата, при што некои извештаи сугерираат дека Roma Spider (името не е потврдено) ќе седи под моделот Portofino, наместо да го замени.

Шпионските фотографии открија и тесни мазги базирани на моделот Roma, но со V12 мотор. Тоа всушност би можело да биде наследник на 812 Superfast, кој би можеле да го видиме пред крајот на 2023 година. Потенцијално помоќниот SF90 Stradale беше виден во ноември минатата година како ја „крие“ продолжената каросерија, па очекувајте „Versione Speciale“ или нешто слично.

Што се однесува до четвртиот најавен модел, тешко е да се каже нешто за него. Не треба да се исклучи ултра ексклузивен модел за серијата Icona кој би пристигнал по моделите Monza SP1/SP2 и Daytona SP3.

За периодот помеѓу 2023 и 2026 година, Ferrari вети дека ќе лансира дури 15 модели, вклучувајќи го и својот прв целосно електричен автомобил и хиперавтомобил. Лани компанијата продаде дури 13.221 автомобил, а на вработените им поделила бонус од 13.500 евра.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе