Фестивалот „Здраво Млади“ закажан за крајот на август

Единаесеттото издание на популарниот фестивал кој се одржува во скопскиот МКЦ годинава ќе се одржи на 26 август.

Официјалниот постер, дело на Катја Штркова

Организаторот, како и секоја година, уште на пролет го најавува фестивалот, па така и сега, пет месеци унапред, го закажа за четврток, 26 август со почеток во 18 часот. Според планот, ќе трае до 2 часот по полноќ ноќта на 27 август.

Наскоро во претпродажба ќе бидат пуштени и првите билети по промотивна цена, а организаторот најави дека за брзо ќе го соопшти и првиот изведувач гостин на „Здраво Млади 11“.

Одбран е и официјалниот постер откако МКЦ организираше конкурс на кој пристигнаа над 100 предлог-дизајни од 94 дизајнери. Комисијата одлучи да го одбере предлогот на Катја Штркова, а ги награди и второ и третопласираниот дизајн.

Второнаградениот дизајн на Воскресија Андреевска (лево) и третонаградениот на Весна Аранѓеловиќ (десно)

Сите новости, како и можни промени со оглед на тоа што пандемијава е непредвидлива, може да ги следите на официјалниот настан на Facebook.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

МК сцена

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Read more

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • filter

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Читај повеќе

Британскиот X Factor откажан по 17 години емитување

Читај повеќе
  • play_arrow

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Читај повеќе
  • play_arrow

Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Читај повеќе

Мајкл Б. Џордан откри дали тој е новиот Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Оскар Ајзак е мистериозен коцкар во трејлерот за „The Card Counter“

Читај повеќе