Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Ф1
Кајгана/МИА
/ 27.09.2021 / 08:45

Себастијан Фетел ги сподели неговите впечатоци по вчерашната трка во Формула 1 во Сочи за Големата награда на Русија. Германецот го освои 12. место.

– Кога почна да врне, трката се претвори во лотарија. Опцијата беше 50:50 да ги смените гумите или не. Знаевме дека дождот доаѓа, но ми се чинеше дека ќе остане слаб, па решив да останам на истите пневматици. Отпрвин беше толерантно. Се надевавме дека заштедивме многу време и направивме добар напредок, но потоа одеднаш почна да врне силен дожд и во тој момент нашата трка беше загубена. Кога почнува да врне толку доцна на трката, секогаш има можности, но денес не можевме да ги искористиме. Ризикувавме како и некои од нашите ривали, но, за жал, не се исплатеше. Впрочем, тоа има повеќе врска со среќа отколку со искуство, изјави Фетел.

Победата ја извојува Луис Хамилтон кој ги смени гумите во финишот на трката и тоа му донесе резултат. 

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Ф1

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Read more

Ботас: Ако не можам да станам шампион, би сакал Хамилтон да ја освои титулата

Read more

Хамилтон казнет поради промена на моторот

Read more

Пјеро Ферари за Шумахер: Жал ми е што денес зборуваме за него како да е мртов

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе