Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Ф1
Ф.З.
/ 10.09.2020 / 11:55

Четирикратниот шампион на Ф1 во сезоната 2021 ќе се натпреварува за тимот на Астон Мартин, кој е всушност Рејсинг Поинт со ново име.

По шест сезони во Ферари завршува љубовта помеѓу италијанскиот тим и германскиот возач откако тимот одлучи да не му понуди нов договор. Сега Себастијан Фетел потврди дека во наредната сезона ќе има нов клуб и тоа клуб кој се ребрендира.

Рејсинг Поинт беше купен од канадскиот милијардер Лоренс Строл, кој е газда на Астон Мартин. оттаму и новото име.

„Ова ќе биде нова авантура за мене и тоа во навистина легендарна автомобилска компанија. Навистина сум горд што можам да кажам дека ќе бидам возач на Астон Мартин во 2021 година. Резултатите на тимот годинава ме импресионираа и верувам дека заедничката иднина е светла“, рече Фетел.

Тој во преименуваниот Рејсинг Поинт ќе го замени Серхио Перес. Сезонава Рејсинг Поинт моментално е на 4. место на табелата кај конструкторите со 21 поен пред Ферари кој е шести. Оствари еден подиум и тоа на последната трка во Монца кога Ленс Строл, инаку син на газдата, успеа да заврши трет.

Фетел возејќи за Ферари оствари 14 победи, а сезонава на осѕмте трка ниту еднаш не се искачи на подиумот. Пред Ферари 6 сезони возеше за Ред Бул каде ги доживеа и најдобрите денови освојувајќи 4 шампионски титули. Во Ф1 дебитираше за Заубер во 2007, а потоа возеше и за Торо Росо.

реклама

Ф1

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Read more

Шумахер: Подготвен сум за Формула 1

Read more

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Read more

Короната го откажа ГП на Виетнам

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе