ФОРМУЛА 1

Фетел по првиот тест: Патеката „Муџело“ заслужува да биде во Ф1

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 24.06.2020 / 17:04

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, се врати зад воланот на автомобилот во Формула 1 за првпат од паузата што ја наметна пандемијата од коронавирусот. Четирикратниот светски шампион, заедно со неговиот тимски колега Шарл Леклер, тренираа со автомобилот на патеката „Муџело“.

Ова беше прв тест на Формула 1 на патеката по 8 години, кога во 2012 година Фетел возеше за последен пат со тимот на Ред Бул. Фетел, исто така, ја коментираше патеката, за која многу се шпекулира дека е голем кандидат за влез во календарот во Формула 1 подоцна оваа година. Причината е откажување на многу натпревари надвор од Европа.

– Со задоволство се вратив во автомобилот по толку невобичаена пауза во Формула 1. За мене зимата е исклучително долга, а сега моравме да почекаме уште подолго до нашето враќање на патеката. Не можев да дочекам да ги видам момците од тимот по толку долго време. Беше огромно задоволство да се доживее уникатното чувство за излегување на автомобилот од гаражата по сето ова време. Патеката овде е импресивна и навистина мислам дека „Муџело“ заслужува и треба да се врати во календарот во Формула 1. Јас не сум бил овде веќе 8 години, но после еден круг започнав навистина да уживам, изјави Германецот.

Патеката „Муџело“ во наоѓа на 25 километри од Фиренца во регионот Тоскана, Италија.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Ф1

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Read more

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Read more

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе