Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Иако фетишите се многу присутни во општеството, како и за многу други теми поврзани со сексот, за нив малку се зборува.

Кога станува збор за фетишите, уште помалку се прават истражувања за нив. Токму поради тоа, доктор Џастин Лемилер спроведе истражување меѓу 4.000 мажи со фокус на фетишот на стапала.

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите, но истражувањето на Лемилер покажа дека има неколку разлики, односно подгрупи меѓу луѓето со овој фетиш.

Едни визуелно ги возбудува да гледаат стапала, други ги возбудува мирисот на стапала и помислата да ги допираат или лижат стапалата, додека трети рекле дека сексуално ги возбудува кога некој гази по нив со голи стапала.

Според статистичките податоци, 5% од хетеросексуалните жени имаат некаков вид на фетиш на стапала, 18% од хетеросексуалните мажи имаат некаков вид на фетиш на стапала, додека кај лезбијките и бисексуалките тој процент изнесува 11, а кај хомосексуалците и бисексуалците е 21.

Иако фетишите уште се табу тема во општеството, доктор Лемилер вели дека во никој случај не треба да се сметаат за болест.

Она што е најважно е да ги реализирате вашите сексуални фантазии поврзани со фетишите по отворен разговор и согласност на сексуалните партнери.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Љубов и секс

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Read more

Три ритуали кои среќните парови секојдневно ги практикуваат

Read more

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе