ФФМ одлучи: Ангеловски ќе ја води Македонија на ЕУРО

Филип Здравески
/ 14.01.2021 / 15:56

Крај на сите дилеми: досегашниот селектор Игор Ангеловски ќе ја води Македонија и на Европското првенство, потврди ФФМ.

Форо: ФФМ

Ангеловски пред некој ден беше во ФФМ на разговор со претседателот Муамед Сејдини, а денеска Управниот одбор  на федерацијата го потврди продолжувањето на договорот кој истече на 31 декември 2020.

„Како што ветивме пред јавноста за нашиот прв избор за селектор, денеска потврдуваме дека го продолжуваме патот кон успехот. Со Игор лесно се договоривме за сите детали околу продолжување на соработката бидејќи и кај него и кај нас владееше позитивно расположение успехот што го направивме да го продолжиме заедно. Ние сме професионалци и знаеме дека добрите резултати даваат поголема шанса за задржување на некоја позиција. Горди сме на сѐ што направивме како репрезентација и федерацијата ќе продолжи да обезбедува најдобри услови за работа, како што впрочем беше и досега“, вели претседателот Сејдини.

ФФМ сепак не прецизираше до кога е новиот договор на Ангеловски, дали заклучно со Европското првенство, или подолго.

„Пласманот на Европското првенство е сон за секое дете, а фудбалерите сега имаат исклучителен мотив за нови победи. Сега треба да помогнеме сите, на било кој начин, а потоа ќе зборуваме за нашиот пласман на ЕУРО 2020 и колку тоа значи за иднината на македонскиот фудбал“, додаде тој.

Фото: ФФМ

И селекторот, нормално, е задоволен од укажаната прлика да го оствари својот сон, да ја предводи македонскат фудбалска репрезентација на историското, за нас, прво Европско првенство.

„Благодарност до претседателот на федерацијата и Управниот одбор за довербата. Не се сомневам дека репрезентацијата, како и досега, ќе ги има најдобрите услови за работа. Ќе го вложам сиот свој потенцијал да возвратиме со добри игри и да ја продолжиме успешната резултатска низа. Како што ветив и пред јавноста, сѐ она што ми беше понудено во форма на договор го прифатив, а националниот го ставив пред личниот интерес. Благодарност до капитенот, фудбалерите од репрезентацијата и јавноста за поддршката. Верувам дека сите заедно и сложно повторно ќе се радуваме на големи победи, а овој пат ќе славиме сите заедно низ улиците на нашиот град и нашата држава“, ијави старо-новиот селектор, пренесе ФФМ.

За Ангеловски сега прв предизвик е почетокот на квалификациите за пласман на Мундијалот 2022 во Катар. Натпреварите почнуваат кон крајот на март, а Македонија ја чекаат три натпревари: Романија (гости, 25-ти), Лихтенштајн (дома, 28) и Германија (гости, 31). Потоа следува ЕУРО во јуни.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Фудбал

Кјелини: Бевме инфериорни, Интер ја заслужи победата

Read more

Фановите бурно реагираат: Кога победува Јуве ставате фотки со Роналдо, кога губи - со Пирло

Read more

Не се штедат пофалби за Манџукиќ во Италија: Тој е совршен Хрват

Read more

Нокаут за црвен картон: Меси првпат исклучен во дресот на Барса

Read more
 

Спорт

Кјелини: Бевме инфериорни, Интер ја заслужи победата

Читај повеќе

Фановите бурно реагираат: Кога победува Јуве ставате фотки со Роналдо, кога губи - со Пирло

Читај повеќе

Пикерот на Конго од „89 килограми“ веќе е ѕвездата на Светското во Египет

Читај повеќе

Не се штедат пофалби за Манџукиќ во Италија: Тој е совршен Хрват

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го помина легендарниот Џордан на вечната трипл-дабл листа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за црвен картон: Меси првпат исклучен во дресот на Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло по поразот од Интер: Тренерот е секогаш виновен, но играчите не ме слушаа

Читај повеќе

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Читај повеќе

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Читај повеќе