1.МФЛ 2019/20

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Комисијата за натпреварување при ФФМ денеска донесе одлука дека најдобрата фудбалска лига ќе ја продолжи сезоната.

Фото: ФК Вардар Скопје

Откако Институтот за јавно здравје даде зелено светло, по два состанови на Фудбалската федерација на Македонија со десетте прволигаши, конечно падна одлука за прекинатата сезона во 1.МФЛ.

„Натпреварувачката комисија во ФФМ, заедно со раководството на Федерацијата, одговорно и транспарентно, почитувајќи ги препораките на претставниците на клубовите предложи три можни сценарија за завршување на сезоната и донесе одлука првенството да се доигра во скратен систем, односно по предлогот кој беше најприфатлив за повеќето од клубовите во 1.МФЛ“, велат од ФФМ.

Предлогот 2 за кој најмногу клубови се изјасниле е следниов: Одигрување на четирите преостанати кола од третиот круг, а потоа преминување на одигрување на плеј-оф (првите шест екипи по завршување на третиот круг). Првопласираните три екипи по крајот од плеј-офот се стекнуваат со право на учество во УЕФА европските натпреварувања. Плеј-аут (последно пласираните четири екипи по завршување на третиот круг) БЕЗ ИСПАЃАЊЕ на последните две екипи по крајот од плеј-аут фазата. Одигрување на Купот на Македонија со еден полуфинален натпревар и финале. Победникот од Купот на Македонија обезбедува пласман во УЕФА европските натпреварувања.

Планот е првенството да продолжи викендот на 13/14 или 20/21 јуни. Сите натпревари ќе се играат без присуство на гледачи на стадионите, а ќе биде ограничен и бројот на присутни лица кои ќе бидат дел од организацијата на натпреварите.

ФФМ одлучи натпреварувањето во двете групи од 2.МФЛ да не продолжи, односно таму е прогласен крај. Со оглед на тоа што натпреварувањата во третите и општинските лиги не се управувани од Федерацијата, истата им препорача на одговорните да не ја продолжуваат сезоната.

Засега не се знае што ќе се случи кога е во прашање пласманот во повисок ранг од лигите кои нема да се доиграат, како и испаѓањето. Се очекува речиси сигурно лидерите во групите Исток и Запад од 2.МФЛ, Беласица и Пелистер, да бидат административно пласирани во Првата лига за наредната сезона. Тоа секако ќе наиде на негодување од страна на останатите клубови кои имаат исти амбиции, а поради прекинот извисија.

реклама

Фудбал

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Read more

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Read more

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Read more

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Read more

Спорт

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе