ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

На седницата на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија се донесе одлука клубовите да бидат ослободени од плаќањето котизација за учество во домашните лиги наредната сезона.

Поради кризата со коронавирусот која го погоди целиот свет, настрадаа и македонските фудбалски клубови. Задолжителната котизација која се уплаќа на две рати пред почетокот на првата и втората полусезона нареднава сезона нема да биде проблем на клубовите ширум земјава бидејќи ФФМ одлучи да се стави во мирување сѐ со цел да им помогне на клубовите.

Сите клубови од Првата лига, двете групи од Втората лига, како и петте групи од Третата лига за нареднава сезона 2020/21 нема да плаѓаат котизација за учество. Во општинските Четврта и Петта лига котизација не се плаќа.

Котизацијата, иако непопуларна мерка, беше воведена со цел да се спречи ненадејното истапување од лига на клубовите, нешто што во минатото често се случуваше. На тој начин, клуб што платил, а се откажал, бадијала ги фрлил парите.

Прволигашите и минатава сезона на некој начин беа ослободени. Имено, парите кои ФФМ ги доби од ТВ правата од Arena Sport, наместо да ги подели по клубовите ги уплати од нивно име како котизација.

Тагови
реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе