ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Филип Здравески
/ 02.07.2020 / 12:17

Првите официјални натпревари во Македонија по прекинот поради пандемијата со коронавирусот ќе почнат од 7 јули и тоа ќе бидат баражи за пополнување на двете второлигашки групи.

Од денешната жрепка; Фото: ФФМ

Денеска во просториите на Куќа на фудбалот беа извлечени двојките за бараж натпреварите за пополнување на единственото слободно место во групата Запад.

За тоа едно место ќе се борат првопласираните екипи во третите лиги Север, Запад и Југозапад, односно Фортуна од скопската населба Синѓелиќ, Беса од гостиварското село Добри Дол, како и Велешта од истоименото струшко село. Во моментот на прекин овие три екипи беа први во своите групи.

Ќе се игра трокружен бараж секој против секого, а на крајот првопласираниот на мини-табелата ќе избори учество во 2.МФЛ Запад за наредната сезона 2020/21. Сите натпревари ќе се играат на стадионот „Градски“ во Тетово.

Распоред:
7 јули Беса - Фортуна
10 јули Беса - Велешта
13 јули Велешта - Фортуна

Од ФФМ најавија дека натпреварот од последното коло ќе се игра само доколку одлучува за пласманот во втората лига. Тоа значи дека доколку, на пример, Беса победи во своите два натпревара кои се играат во првото и второто коло, нема да има потреба да се игра последното трето коло бидејќи Беса веќе би имала обезбеден пласман.

Пополнувањето на групата Исток е далеку поедноставно бидејќи таму гравитираа две третолигашки групи изминатава сезона, односно Центар и Југоисток. Првопласираните Росоман 83 од истоименото кавадаречко село и виничка Слога 1934 ќе решаваат во меѓусебен дуел која ќе се пласира во 2.МФЛ Исток. Натпреварот ќе се игра на „Градски“ во Штип.

10 јули Росоман 83 - Слога 1934

Сите натпревари ќе почнат во 17:00 часот и ќе се играат без присуство на публика. Воедно, сите пет екипи се задолжени безусловно да ги спроведуваат насоките, препораките и мерките запишани во Протоколот во насока на заштита на здравјето на сите чинители во фудбалската игра.

Доколку евентуално во наредните денови дојде до некоја несакана ситуација поврзана со коронавирусот, баражите ќе бидат откажани, а победниците ќе бидат одлучени со најнепопуларната варијанта, влечење жрепка.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Фудбал

Фулам се врати во Премиерлигата

Read more

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Read more

Касиљас соопшти дека се пензионира

Read more

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Читај повеќе

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе