ФФМ проба да објасни зошто не го номинирала Стојановски за играч на сезоната

Многу реакции во јавноста предизвика изоставувањето на најдобриот стрелец Влатко Стојановски од изборот за најдобар фудбалер на изминатата сезона во Првата лига, па ФФМ проба да објасни зошто постапила така.

„Влатко Стојановски како најдобар стрелец ќе добие автоматска награда за која нема потреба од гласање (бројот на голови од минатата сезона е непроменлив). На гласање се ставени само категориите кои имаат повеќе номинации и не можат да се утврдат добитниците на наградите автоматски“, стои во објаснувањето на Фудбалската федерација на Македонија кое го објавија на Facebook.

Сепак, ниту ова објаснување не го побива фактот што Стојановски заслужи да ја брка и наградата за фудбалер на сезоната. Тоа што беше најдобар стрелец не му го одзема правото да биде и најдобар фудбалер. Дали Лео Меси или Кристијано Роналдо ги лишиле од избор за фудбалер на сезоната само затоа што добиле награда за најдобар стрелец која автоматски им следува? Дали најдобриот стрелец не смее да биде и најдобар играч? Изгледа кај нас не смее.

Овој пат ФФМ ја утна работата. Изборот за играч на сезоната 2018/19 во Првата лига без фудбалерот кој жареше и палеше на терените ширум државава изгледа комичен. Нелогично е играч да се лиши од избор за најдобар затоа што веќе земал награда за најдобар стрелец.

Со 18 голови и 5 асистенции на 32 одиграни натпревари, 22-годишниот напаѓач беше најдобар голгетер минатата сезона настапувајќи за Ренова. Тоа потоа му донесе и трансфер во француски Ним, а стана и репрезентативец на Македонија за кој уште на дебито во Виена против Австрија постигна гол.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Фудбал

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Read more

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Read more

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Спорт

  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Читај повеќе

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе