1.МФЛ 2019/20

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Поради влошување на пандемијата во Мкаедонија, Фудбалска федерација денеска одржа вонредна видео-конференција на која беше одлучено да се стави крај на прекинатото првенство и тоа без прогласување на шампион, како на купот.

Фото: ФФМ

„Следејќи ја здравствената состојба во нашата држава, посебно во последните неколку денови и ситуацијата со позитивните тестови на вирусот COVID-19 потврдени кај неколкумина фудбалери од ФК Ренова и ФК Шкендија, потоа процесот на самоизолација од две седмици кои треба да го помине целиот тим на ФК Ренова, како и неможноста во вакви, вонредни услови, земајќи го во предвид и ограничувањето на движење, клубовите да го продолжат тренинг процесот пропишан во здравствениот протокол, Управниот одбор донесе одлука да ја прекине натпрварувачката сезона 2019/2020 во 1.МФЛ“, информира ФФМ.

За ваквата непопуларна одлука од ФФМ веднаш ја известиле УЕФА.

Се очекува реакција од ФК Вардар, кој како лидер со дури 10 бодови предност пред второпласираниот, е најоштетен во оваа новонастаната ситуација. Во другите прекинати првенства ширум Европа, лидерот беше прогласуван за шампион и оттаму останува нејасно зошто ФФМ реши да прогласи крај без шампион.

ОД ФФМ велат дека бидејќи процесот за лиценцирање сѐ уште е во тек, екипите кои ќе се напреваруваат во европските купови допрва ќе бидат потврдени. Според моменталниот пласман, во квалификациите за Лигата на шампиони треба да игра Вардар, чија лиценца виси поради големите долгови. Силекс како втор и Шкендија како трета ќе играат во квалификациите за Лига Европа, каде место веројатно ќе добие и четвртопласираната Ренова поради тоа што и Купот на Македонија нема да се доигра.

Во Босна и Херцеговина исто така беше прогласен крај, а Сарајево стана шампион со само 3 бодови предност пред вториот. Титули со прекинати првенства добија и Селтик во Шкотска, Бриж во Белгија и ПСЖ во Франција.

Не беше прогласен шампион во прекинатото првенство на Холандија, но таму ситуацијата е многу поинаква бидејќи првото место го делат Ајакс и АЗ со ист број на бодови. Веројатно таму работата ќе стигне до судските органи бидејќи Ајакс има подобра гол-разлика, но АЗ има подобар меѓусебен дуел откако двапати го совлада ривалот.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Фудбал

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе