ФОРМУЛА 1 2021

ФИА го објави календарот за 2021

Ф1
Ф.З.
/ 17.12.2020 / 20:01

Според одлуката на ФИА наредната сезона ќе се возат дури 23 трки со тоа што 22 патеки се веќе познати.

Сезоната 2021 ќе почне на 21 март со трката за Големата награда на Австралија која ќе се вози на „Алберт Парк“ патеката во Мелбурн, а ќе заврши на 5 декември со Големата награда на Обединетите Арапски Емирати, трка која ќе се вози на патеката „Јас Марина“ во Абу Даби.

Единствениот прашалник е каде ќе се вози четвртата тркса од шампионатот закажана за 25 април. Тој датум првично беше резервиран за Виетнам кој требаше да дебитира во Ф1 со трката во Ханој, но поради истрага за корупција кај организаторите на трката нема да учествува нареднава сезона.

Календарот за новата сезона изгледа вака:

 • 21 март – Мелбурн, Австралија
 • 28 март – Сахир, Бахреин
 • 11 април – Шангај, Кина
 • 25 април – дополнително ќе се одлучи
 • 9 мај – Барселона, Шпанија
 • 23 мај – Монако
 • 6 јуни – Баку, Азербејџан
 • 13 јуни – Монтреал, Канада
 • 27 јуни – Ле Кастеле, Франција
 • 4 јули – Спилберг, Австрија
 • 18 јули – Силверстоун, Обединето Кралство
 • 1 август – Будимпешта, Унгарија
 • 29 август – Спа, Белгија
 • 5 септември – Зандворт, Холандија
 • 12 септември – Монца, Италија
 • 26 септември – Сочи, Русија
 • 3 октомври – Сингапур
 • 10 октомври – Сузука, Јапонија
 • 24 октомври – Остин, САД
 • 31 октомври – Мексико Сити, Мексико
 • 14 ноември – Саун Пауло, Бразил
 • 28 ноември – Џеда, Саудиска Арабија
 • 5 декември – Абу Даби, ОАЕ
Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

 • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
 • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
 • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
 • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе