Ф1

ФИА го објави календарот за Ф1 трките во 2019 година

13. октомври 2018 - 10:34 | МИА

Лондон, 13 октомври 2018 (МИА) – Светската автомобилистичка федерација (ФИА) го објави календарот на трки во Формула 1 за новата сезона.

Ќе се возат вкупно 21 трка, првата е закажана за 17 март и ќе се вози во Австралија, а шампионатот ќе заврши на 1 декември, со трката во Абу Даби.

Календар на трки во Формула 1 за 2019 година:

17 март - Австралија;

31 март - Бахреин;

14 април - Кина;

28 април - Азербејџан;

12 мај - Шпанија;

26 мај - Монако;

9 јуни - Канада;

23 јуни - Франција;

30 јуни - Австрија;

14 јули - Велика Британија;

28 јули - Германија;

4 август - Унгарија;

1 септември - Белгија;

8 септември - Италија;

22 септември - Сингапур;

29 септември - Русија;

13 октомври - Јапонија;

27 октомври - Мексико;

3 ноември - САД;

17 ноември - Бразил;

1 декември - Абу Даби.

Коментирај