ФИФА ги утврди датумите за Светското клупско првенство

Доха, 18 октомври 2019 (МИА) – Светската фудбалска федерација, ФИФА го објави логото на годинешното Светско клупско првенство кое ќе се игра во Доха, Катар, а ги обелодени и датумите во кои шампионските тимови од сите континенти ќе се борат за трофејот.

Светското клупско, 16-то по ред, ќе се игра од 11 до 21 декември. Сигурни учесници се Ливерпул (Европа), Есперанс (Африка), Монтереј (Средна и Северна Америка), Енген спорт (Океанија) и Ал Сад (домаќин). Останува двете празни места да ги пополнат прваците на Азија и Јужна Америка.

За изгледот на амблемот, ФИФА објасни дека се бирале елементи од арапската азбука и традиционални детали кои се карактеристични за богатиот Катар. Топката која е врз пехарот има изглед на бисер. 

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Турци избегале од хотел-карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Фудбал

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Read more

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Read more

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Read more

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Read more

Спорт

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас славеше на гости кај Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе