ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

ФИФА го објави календарот за Мундијалот во Катар во 2022

Филип Здравески
/ 15.07.2020 / 16:58

Првиот Мундијал во арапскиот свет ќе почне на 21 ноември во 11 часот по средноевропско време, а ќе заврши со финалето на 18 декември од 16 часот.

Домаќинот Катар, кој за прв пат ќе настапи на еден Мундијал, ќе го отвори првенството против засега непознат противник на стадионот „Ал Бајт“ во градот Ал Хор пред 60 илјади гледачи на 21 ноември 2022 година во натпревар кој ќе почне во 13 часот по локално време.

ФИФА денеска го објави целосниот календар за овој Мундијал за кој квалификациите допрва треба да се одиграат, а беа прекинати поради пандемијата со коронавирусот.

Мундијалот во Катар ќе игра на 8 стадиони во само 5 градови. Тоа ќе биде прв Мундијал кој нема да се игра во периодот мај-јуни-јули, туку во ноември и декември. Воедно, Катар ќе стане најмалата земја која била домаќин.

Целосниот календар можете да го симнете во PDF формат со клик тука.

Тагови
реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more
Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе