ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

ФИФА го прогласи голот на Ришарлисон против Србија за најубав во Катар

Полуножичките на Бразилецот ја победија конкуренцијата и му ја донесоа наградата на ФИФА за најдобар гол на Мундијалот 2022.

Бразилскиот репрезентативец Ришарлисон џи Андраде е прогласен за автор на најубавиот гол на штотуку завршеното Светско првенство во Катар.

Напаѓачот на Тотенхем овој гол го постигна уште во 1. коло од фазата по групи кога Бразил со 2:0 славеше против Србија. Тогаш Ришарлисон во 73. минута погоди за конечни 2:0 мајсторски совладувајќи го немоќниот Вања Милинковиќ-Савиќ.

Remote video URL

Винисиус Жуниор продре по левата страна, нафрли во срцето на српскиот шестнаесетник каде топката ја прими Ришарлисон и со маестрален удар ја затресе мрежата.

Во конкуренција за најубав гол на Мундијалот се најде уште еден негов погодок, оној против Јужна Кореја, како и головиоте на Енцо Фернандес, Килјан Мбапе, Нејмар, Коди Гакпо и Венсан Абубакар.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе