ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Дисциплинската комисија на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) го казни Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) со 50.000 швајцарски франци поради однесувањето на дел од навивачите на натпреварот од Светското првенство во Катар против Канада.

На тој натпревар дел од хрватските навивачи го навредуваа канадскиот голман Милан Борјан, кој има српски корени и кој претходно даваше недолични изјави за т.н. Одбранбено-татковинска војна.

На трибините се појави и транспарент со навредлива содржина.

„Хрватскиот фудбалски сојуз е казнет со 50.000 швајцарски франци поради прекршување на член 16 од Дисциплинскиот кодекс на ФИФА (употреба на зборови и предмети за да се пренесе порака што не е соодветна за спортски настан) во врска со однесувањето на хрватските навивачи за време на натпреварот против Канада“, соопшти ФИФА.

Казнети се и Фудбалските сојузи на Србија и Саудиска Арабија

Србите беа казнети со 20.000 швајцарски франци за „прекршување на член 11 од Дисциплинскиот кодекс на ФИФА и член 4 од Правилникот на Светското првенство на ФИФА 2022 година во врска со знамето истакнато во соблекувалната по натпреварот против Бразил“, се вели во соопштението.

По натпреварот против Бразил, во соблекувалната што ја користеше српската репрезентација, беше закачено знаме со мапа на Косово обоена во боите на српското знаме, со парола: „Не се предаваме“.

Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија е казнет двапати со 15.000 швајцарски франци поради недолично однесување на играчи кои заработиле шест жолти картони на натпреварите против Аргентина и Мексико.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе