ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Линиските судии на Мундијалот во Катар 2022 година би можеле да бидат заменети со роботи, изјави Јоханес Холцмилер, директор на одделот за технологија во ФИФА, во разговор за германскиот ARD.

Револуционерниот систем кој беше тестиран на клупскиот Мундијал минатата година би требало да биде спремно за следниот оној многу попопуларниот.

Системот се воведува поради сѐ поголемиот проблем со офсајдите, особено откако е воведен ВАР.

На терените според новиот предлог би требало да бидат поставени роботи кои постојано би ставале линии на задните играчи на одбраната и штом некој од играчите би бил во офсајд, би го алармирале главниот судија.

Идејата е да се забрза прегледувањето снимки и да се олесни работата на ВАР, велат од ФИФА.

За наредната сезона веќе се издадени упатства според кои треба да се толерира офсајд од 10 сантиметри.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе