ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Откако фудбалер во Унгарија доби опомена, а Германската фудбалска асоцијација отвори истрага, светската куќа на фудбалот повика на здрав разум при санкционирањето играчи кои даваат поддршка на протестите во САД.

Играчот од средниот ред на Ференцварош, Токмак Чол Нген, откако го постигна израмнувачкиот погодок за 1:1 против Пушкаш Академија, под дресот откри порака „Justice for George Floyd“ (Правда за Џорџ Флојд).

Унгарската федерација му изрече опомена на интернационалецот од Јужен Судан напоменувајќи дека при наредниот сличен испад ќе добие вистинска казна.

Германската фудбалска асоцијација, пак, отвори истрага за четворица играчи кои ширум бундеслигашките терени викендов ја истакнуваа истата порака. Џејдон Санчо и Ашраф Хакими тоа го направија со маица под дресот откако погодија за Борусија Дортмунд против Падерборн, Маркус Тјуран штом постигна гол за Борусија Менхенгладбах против Унион Берлин клекна на колена поклонувајќи се, а на раката носеше лента со истиот натпис, додека слично постапи и играчот на Шалке 04, Вестон МекКени, иако тој не постигна гол.

„ФИФА потполно го разбира чувството и загриженоста која ја искажаа бројни фудбалери во однос на трагичниот случај со Џорџ Флојд. Примената на законите на фудбалот е оставена на организаторите на натпреварувањата, кои би требало да користат здрав разум и да го имаат предвид контекстот на случувањата“, стои во соопштението на ФИФА испратено до националните федерации.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Фудбал

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Read more

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Read more

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Read more

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе