СЕРИЈА А 2022/2023

ФИГЦ ја објасни 10-бодовната казна на Јувентус

Судот за жалби на ФИГЦ излезе со објаснување зошто се одлучил за казна со одземање на 10 бодови од контото на Јуве, наведувајќи „лична одговорност“ на Фабио Паратичи, Андреа Ањели, Маурицио Аривабене и Федерико Черубини.

ФИГЦ го судеше Јувентус за манипулација со вредноста на цените на играчите на трансфер пазарот. Првичната казна со одземање на 15 бодови изречена во јануари неодамна беше намалена на 10 бодови, а Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) сега излезе со објаснување на причините за ваквата казна.

Оваа одлука потоа беше поништена од Судот при Италијанскиот национален олимписки комитет (КОНИ), кој побара ново проценување на ситуацијата, нов преглед на доказите и потоа донесување нова и конечна пресудда, што и се случи.

Поранешниот финансиски директор ан Јувентус, Фабио Паратичи, доби казна од 30 месеци забрана за бавење со фудбал и неговите криминални активности го чинеа Јуве одземање на 4 бода.

Поранешниот претседател Андреа Ањели доби 24 месеци казна, што соодветствува со казна од одземање на 3 бода. Поранешниот извршен директор Маурицио Аривабене ја доби истата казна, но неговите дејствија му одземаа на Јуве 2 бода, додека поранешниот директор Федерико Черубини доби најмала казна од 16 месеци, што резултираше со одземање на 1 бод.

ФИГЦ додаде дека новата пресуда е донесена „во правична перспектива, исполнувајќи тешки, пропорционални и разумни критериуми“.

Јувентус нема да ја обжали оваа пресуда, во неделата вечерта потврди директорот Франческо Калво.

Но, тука не застанува процесот против Јувентус, затоа што го чека ново судење за друг случај, односно за случајот со манипулација со платите на играчите и односите со агенти и други клубови. Оваа пресува треба да биде донесе во текот на денешниот ден. Првично судењето беше закажано за 15 јуни, но откако Јуве во неделата призна вина, дојде можност за порана завршница.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фудбал

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Read more

Интервју по натпревар

Read more

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Read more

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе