Филипче: Факт е дека се соочуваме со силен бран на епидемијата

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција извести за ситуацијата со COVID-19 во нашата држава.

Како што претходно беше објавено, денеска се регистрирани нови 103 случаи на коронавирус, 5 лица се починати.

Министерот Филипче изјави дека и по олабавувањето на мерките во државите во регионот се регистрираат нови случаи. Иако Словенија и Црна Гора неодамна прогласија крај на епидемијата имаат регистрирано нови случаи, во Србија има 60 нови случаи. Министерот кажа дека телефонски разговарал со министрите на Бугарија и Албанија за тоа како се справуваат со епидемијата и која мерки да се преземат.

- Согласно податоците од историјата на болеста, огромен процент од починатите од коронавирус се пациенти кои имаат претходни хронични заболувања. Според денешната статистика, од 193 починати лица, најголем дел се на возраст над 60 години, а кај 76 отсто се регистрирани бројни коморбидитети, како што се хронични болести, болести на кардиоваскуларниот систем, белите дробови и шеќерна болест, изјави министерот.

Целосно опремена е монтажната болница со тријажен центар. Медицински лица се пристигнати во Скопје за да им помогнат на колегите, вели Филипче.

„Факт е дека се соочуваме со силен бран на епидемијата, охрабрува тоа што повеќето се асимптоматски случаи и со лесна клиничка слика. Се надополнуваат капацитетите и важно е луѓето да ја сфатат сериозноста на оваа ситуација. Во болниците моментално се извршуваат само најважните интервенции“, изјави министерот за здравство.

- Маска, дистанца и почитување на протоколите е нешто што сите треба да го почитуваме, апелира министерот.

Прес-конференцијата е во тек и министерот одговара на новинарски прашања.

Remote video URL
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Македонија

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Read more

Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Read more

Дигитализација на јавните обвинителства и воведување е-инспектор, дел од мерките против корупцијата

Read more

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Read more
 

Вести

ОЈО побара притвор за тројца учесници во протестите за пресудата во „Монструм“

Читај повеќе

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Заев: Истрагата за обидот за бегство на Мијалков мора да се спроведе до крај

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Читај повеќе

Приведен тетовец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Дигитализација на јавните обвинителства и воведување е-инспектор, дел од мерките против корупцијата

Читај повеќе

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Читај повеќе

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Читај повеќе

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Читај повеќе