Филипче: Измените во Законот за заштита од заразни болести се очекува да се носат по скратена постапка

Штип, 17 октомври 2020 (МИА) – Законот за заштита од заразни болести веќе е во собраниска процедура и со амандманска интервенција ќе има можност веќе следната недела да се интервенира, најави денеска од Штип министерот за здравство Венко Филипче.

Посочи дека за кратко време се очекува и законот по скратена постапка да се реализира, со цел да се донесат новите мерки, кои ги предлага Комисија за заразни болести, а со цел да не се шири коронавирусот меѓу населението.

-Се изнуди практично таква ситуација, да мора да се интервенира во законот, поради тоа што дел од уредбите, препораките за носење на заштитна опрема во надворешна средина се ставени во уредбата со законска сила, којашто беше изгласана и донесена на крајот на вонредната состојба. Така да ова е најдобриот начин да имаме една мерка, којашто е ефикасна и ќе може да се контролира и да се спроведе, вели Филипче.

Прашан како ќе се справи здравствениот систем со недостигот на лекари и медицински персонал на инфективните одделенија низ земјава, Филипче со одговор дека тој проблем се надминува уште од почетокот на кризата со системот на ротации на лекарите и медицинскиот персонал од други одделенија.

-Лекари, интернисти, инфектолози и сестри се во системот на ротација, како од клиниките кон Инфективната во Скопје и болницата во Козле, така и и од една кон друга општа болница ширум државата. Во еден одреден период имавме, пред неколку месеци имавме ваква слична ситуација, кога беа скоро преполнети одделенијата и сега навистина има голем притисок за прием на пациенти во болницата во Струмица, понатаму во Куманово и во Битола има слободни места и во Гостивар, почнаа да се полнат капацитетите и во Кавадаречката болница, таму има веќе сместено двајца пациенти од вчера, вели Филипче.

Забележа дека е во секојдневна координација со раководствата на болниците и се менаџираат ситуациите, а се прават и секојдневни анализи и се врз основа на нив се прави системот за мобилизација на медицинскиот кадар.

Прашан дали болниците ќе добијат дополнителни финансиски средства, бидејќи имаат зголемени трошоци за заштитна опрема и за набавка на кислород, а од друга страна приловот на средства е намален од оние секојдневни специјалистички прегледи на другите одделенија, Филипче со одговор дека уште на почетокот на кризата ниту една здравствена институција не се соочи со недостиг на финансии.

-Имаше зголемување на буџетите во тие болници, каде што имаше зголемен трошок за третман на овие пациенти заболени од Ковид, од другите болници каде што беше намален обемот на другата работа, имаше прераспределба на буџетите. Меѓутоа во рамките на практично секојдневната следење, анализирање на состојбата од страна на министерството, Фондот за здравствено осигурување, ниту една институција не беше оставена без потребните финансии, вели Филипче.

Министерот за здравство најави дека набавени се 40.000 вакцини за сезонскиот грип, кои ќе бидат бесплатни за одредени граѓани, со хронични болести, за кои се смета дека треба да ја примаат оваа вакцина, а вакцинацијата ќе почне на крајот од месецов.

реклама

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Instagram убавица: Алексис Кларк

Read more
Бомбици со банана и кокос

Бомбици со банана и кокос

Read more
Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Read more

Македонија

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за коронавирусот

Read more

Снег и магла на Попова Шапка, намaлeна видливост на Стража

Read more

Дневен КОВИД биланс: 1.342 нови случаи од 3.399 тестирања

Read more

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Read more

Вести

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за коронавирусот

Читај повеќе

Снег и магла на Попова Шапка, намaлeна видливост на Стража

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 1.342 нови случаи од 3.399 тестирања

Читај повеќе

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Читај повеќе

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Голема експлозија кај Бристол, има и жртви

Читај повеќе

За една недела на угостители изречени 18 прекршочни пријави

Читај повеќе

Османи: Решението со Бугарија е во Договорот за добрососедство

Читај повеќе

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Читај повеќе