Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Во последните 24 часа се направени 1.272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на COVID-19.

По градови:
- Скопје 109
- Куманово 26
- Дебар 1
- Штип 15
- Тетово 12
- Струга 1
- Велес 1
- Битола 1
- Охрид 1
- Гостивар 8
- Гевгелија 2
- Валандово 1
- Свети Николе 1
- Неготино 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 52 години, лекуван на клиниката од 30 мај. Во ГОБ „8 Cептември“ почина пациентка од Скопје на 68 години, хоспитализирана на 29 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти. По градови:
- Скопје 6
- Прилеп 1
- Велес 4

Досега во земјата се направени вкупно 34.386 тестирања на COVID-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 16 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип, нема позитивни резултати на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.790, бројката на оздравени пациенти е 1.632, на починати е 149, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.009.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Македонија

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Read more

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Read more

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Read more

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Read more

Вести

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Читај повеќе