Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот Facebook профил ја извести јавноста за здравствената состојба на малиот Илче од Охрид, кој беше десетина дена на лекување на Клиниката за детски болести.

Животната приказна на Илче ја потресе македонската јавност откако медиумите објавија за неговата лоша здравствена состојба. Илче е 11-годишно дете со церебрална парализа, претходно напуштено од неговите родители и незгрижено од институциите. Со помош на министерот Венко Филипче, детето беше донесено во Детската клиника, во лоша здравствена состојба. За него цело време се грижеа докторите и сестрите од Клиниката, со посебен план за исхрана.

Детето првин се хранеше преку сонда, а потоа почна самото да ги јаде оброците и да пие течности. Министерството за труд и социјална објави дека Илче ќе биде згрижен во мал групен дом откако ќе помине периодот на рехабилитација.

„Илче од Охрид по десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести успеа со плеснување на рачињата и едно големо браво да се збогува со тимот лекари кои се грижеа за него.

Илче здрав и расположен си заминува во мал групен дом. Неговата состојба кога беше хоспитализиран беше тешка, а денеска со надеж дека Илче ќе има шанса за подобар живот го испраќаме седнат расположен за игра и насмеан да влезе во новото семејство.

Огромна почит за сите здравствествени работници, тимот психолози, дефектолози, лекарите и сестрите кои цело време се грижеа за него!“, напиша министерот на Facebook.

 

реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Македонија

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Read more

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Read more

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара оставка на РКЕ во Комисијата за финансирање и буџет

Read more

Вести

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе

Продолжува судењето за организаторите на 27 април, Талат Џафери повикан како сведок

Читај повеќе