Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Министерот за здравство Венко Филипче се огласи и на социјалните мрежи по денешната прес-конференција во врска со состојбата со коронавирусот во земјава.

„По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани. Да ги почитуваме мерките. Јасно е дека вирусот нема да замине брзо, ама само со одговорно однесување можеме да ја подобриме состојбата. Ви благодарам на сите за поддршката досега“, напиша Филипче на Facebook.

Тој претходно на прес-конференцијата потенцира дека денеска се хоспитализирани 421 пациент – позитивни и суспектни -  примени во изминатите 24 часа, а во однос на состојбата со болничките капацитети, истакна дека на Инфективната клиника во изминатите 24 часа се примени пет пациенти, вкупно се хоспитализирани 90 пациенти, на кислородна поддршка се 53 пациенти, а во Клиниката има 20-тина кревети кои се на располагање.

Овој тренд на многу помал број примени пациенти, нагласи Филипче, трае повеќе денови споредено со периодот од пред една недела до десет дена.

„Во болницата во Козле се хоспитализирани 29 возрасни пациенти и четири деца. Во ГОБ ‘8 Септември’ се примени шест нови пациенти, вкупно се хоспитализирани се 122 пациенти, на респираторна машина се тројца пациенти, 88 се потврдени дека се позитивни на вирусот, а за другите се чека резултат. Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. И во двете болници има слободни кревети за следните денови. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 94 пациенти и нема одделение во кое нема слободни кревети во овој момент, додаде Филипче.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Македонија

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Read more

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Read more

Од утре дожд и намалување на температурата

Read more

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Read more

Вести

  • play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе

Од утре дожд и намалување на температурата

Читај повеќе

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе