Филипче: Препораката е онлајн настава, а родителите ќе имаат право на избор

На денешната заедничка прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче и министерот за образование Арбер Адеми, беа споделени информации за состојбата со COVID-19 во земјава и светот, како и за плановите за почнување на учебната година.

„Во овој момент ситуацијата е стабилна, но ние сепак интензивно се подготвуваме за есенските месеци, кога претпоставуваме, како и многу други земји, дека ситуацијата ќе се комплицира, бидејќи е сезона на респираторни проблеми“, рече министерот Филипче.

Во однос на наставата на училиштата, и покрај тоа што, секако, крајна цел е децата да се вратат во училиште, додека и ние и целиот свет сме соочени со коронавирусот, секако дека децата треба да следат настава. Но треба да бидеме максимално свесни, внимателни, да се намали ризикот од ширење на вирусот, а образовниот процес да биде безбеден за здравјето на децата, наставниот кадар и секако семејствата на децата коишто одат во училиште, рече Филипче.

„Образовниот процес е од неспорно значење, но не смееме да го занемариме здравствениот аспект и можноста за трансмисија на вирусот во училиштата, неколку пати кажавме дека сè може да се надомести, освен здравјето“, нагласи министерот за здравство.

„Имајќи го предвид ова и искуствата од некои други земји, нашата препорака од Комисијата за заразни болести е училиштата да почнат со настава онлајн, со два исклучоци: еден за децата од прво до трето одделение, и тоа имајќи го предвид фактот дека инциденцата кај малите деца е најмала и имаат сосема лесна форма на болеста или се практично асимптоматски носители. Сепак, по барање на родителот, децата од прво до трето одделение ќе може да ја следат наставата целосно и онлајн. По консултациите, решивме да дозволиме да има избор од страна на родителите, а причината е што во одредени семејства има родители коишто се хронично болни, со висок ризик, понатаму децата ги чуваат дома повозрасни членови на семејството како баби и дедовци коишто исто така можно е да имаат хронични болести“, објасни Филипче.

Вториот исклучок е таму каде што во школите или во регионалните училишта има мал број на деца во класот или мал број на класови во училиштата, согласно епидемиолошката состојба да добијат дозвола наставата да ја организираат со физичко присуство.

Прес-конференцијата е во тек.

Remote video URL
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Македонија

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Read more

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Read more

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Read more

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе