Филипче: Притвореникот во Шутка бил позитивен на COVID-19, починал од срцев удар

Министерот за здравство Венко Филипче на денешниот брифинг извести за состојбата со COVID-19 во нашата земја.

На Клиниката за инфективни болести се примени 5 нови пациенти, со што вкупната бројка на хоспитализирани пациенти таму изнесува 68, од кои со потешка слика се 20 пациенти, а 7 се во критична состојба на респираторна машина.

На Клиниката се примени мајка и четиримесечно бебе од Кочани со стабилна клиничка слика и тие конзилијарно се следат и се во стабилна состојба.

Кај 4 пациенти кои се лекуваат на Клиниката, се чека вториот контролен тест и ако се покаже негативен по втор пат ќе бидат пуштени дома.

Во ГОБ „8 Септември“ хоспитализирани се 25 пациенти од кои 5 се во тешка состојба на интензивна нега и се приклучени на вештачка вентилација.

Во Битола има 4 пациенти на болничко лекување, а на 1 пациент му е потребна кислородна поддршка.

Во Штип четворица пациенти се на болнички третман со лесна клиничка слика.

Во изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на COVID-19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица, извести министерот Венко Филипче.

Новопотврдените случаи се во градовите: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово -1, Струга - 2 , Велес – 8, Кочани – 1, Пробиштип – 1.

Во изминатото деноноќие направени се 341 тест. Досега во земјата се направени 6.571 тест на COVID-19.

Филипче извести дека денеска се отвараат понудите за респираторни машини, а во тек се постапките за заштитна опрема и реагенси за лабораториите.

Има еден притвореник во затворот Шутка кој починал од срцев удар. Бил примен во затворот на 8 март без сиптоми и на обдукцијата бил позитивен на коронавирусот. Во тек се епидемиолошките анкети на контактите за ова лице.

Во Домот за стари лица во Битола примен е еден штитеник на 18.03 кој подоцна бил пренесен во болница со покачена температура, а по неколку дена имал позитивен тест на коронавирус. Земени се брисеви на контактите, а Државниот инспекторат ќе ја испита постапката од примање до давање нега на пациентот.

Прес-конференцијата е во тек и Филипче одговара на новинарски прашања.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Македонија

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Read more

Филипче: Утрово го посетив Иван, изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и јавноста

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе