Филипче: Регистрирани се 72 нови случаи, 1 починат, 3 излечени

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје - 14, Куманово - 21, Штип - 1, Прилеп - 9, Тетово - 12, Струга - 1, Велес - 1, Битола - 2, Гостивар - 1, Радовиш - 1, Крушево - 2, Кочани - 7. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со COVID-19 денеска изнесува 555 лица.

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни негативни теста, денес заминуваат 3 пациенти. На клиниката неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа на 63-годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 74 пациенти, 15 со тешка клиничка слика, 11 на механичка вентилација, другите пациенти се стабилни.

Според местото на живеење, досега случаи на COVID-19 се регистрирани во:

235 - Скопје
114 - Куманово
49 - Дебар
33 - Прилеп
29 - Тетово
24 - Струга
19 - Штип
14 - Кочани
10 - Велес
6 - Битола 
4 - Гостивар
4 - Гевглелија
3 - Охрид
3 - Радовиш 
2 - Кавадарци
2 - Крива Паланка
2 - Крушево
2 - Струмица

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Read more

Македонија

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Read more

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Read more

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Read more

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе