Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Се соочуваме со силен бран на COVID-19, ситуација која ги оптоварува сите сегменти на здравствениот систем. Во модуларната болница до Инфективната клиника има слободни кревети. Направивме план за обезбедување дополнителни болнички капацитети, прво во болницата во Козле, каде има 40 кревети и кадар засилен со колеги од Инфективната клиника. Уште две одделенија се подготвуваат во ГОБ „8 Септември“ со кадарот кој работи таму, а до крајот на денот треба тој план да го заокружиме за да биде подготвен и тој дел. Исполнети се болничките инфективни одделенија во другите градови.

Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес-конференција со претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџоски. Посочи дека граѓаните мора да покажат поголема свесност и да ги почитуваат мерките.

Законот за заштита на населението од заразни болести, потенцира тој, утре е во собраниска процедура и верувам сите пратеници свесни за тежината на ситуацијата во која се наоѓаме дека брзо ќе го изгласаат.

– Тој пакет мерки, кој таму е предложен заедно со овој кој е на сила веруваме дека може значајно да го редуцирааат преносот на вирусот. Во овој момент сметаме дека дополнителен пакет и некоја друга форма на мерки не треба да се имплеметираат, ниту да се препорачуваат. Уште еднаш апел сите да се приддржуваат до овие мерки и така со сопствената одговорност ќе придонесат епидемијата да стивне, рече Филипче.

Министерот нагласи дека на денешната седница на Владата е ставена информација со која ќе се овласти Министерството за здравство да го потпише и посебниот договор преку заедничкиот рамковен договор со ЕУ за набавка на лекот ремдесивир и освен преку СЗО тој од следниот период ќе биде достапен и преку оваа набавка. За многу кратко време, посочи Филипче, очекуваме по потпишување на договорот да стигне во земјава.

– Се обезбедија дополнителни капацитети и број на тестови во повеќе институции. На дневно ниво 150 повеќе тестови во Институтот за јавно здравје, 100 односно двојно повеќе во Центарот за јавно здравје, што го обезбедуваме со лекар микробиолог, кој ќе работи и втора смена и 100 во лабораторијата во болницата во Козле. Значи 350 повеќе тестирања во текот на денот. Почнуваме уште една паралелна постапка, сега многу забрзано со скратени рокови за што чекаме мислење од Бирото за јавни набавки за брзите тестови, за да имаме една количина која може и порано да стигне во однос на тоа што иницијално го почнавме, истакна Филипче.

Тој рече дека изутрината имале состанок со Комисијата за заразни болести, а после тоа и со Штабот, а во среда закажале состанок со сите 56 приватни интернисти во државата, кои имаат договор со Фондот, од кои половината се во Скопје, за да може да се вклучат во системот на дежурства во сите болници каде се лекуваат болните од COVID-19.

– Во однос на најавената помош од НАТО, 60 респиратори и лична заштитна опрема ќе пристигнат во земјава во петок, после што соодветно ќе бидат распределени во јавните здравствени установи, додаде Филипче.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Свет

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Read more

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Read more

Израел: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризадех

Read more

Боко Харам уби 43 земјоделци во Нигерија

Read more

Вести

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Читај повеќе

Изминатите 24 часа хоспитализирани 44 нови пациенти во ковид-центрите во Скопје

Читај повеќе