Филипче соопшти детали за прегазениот доктор пред Клиничкиот центар во Скопје

Хирург од Скопје се здоби со тешки телесни повреди откако бил прегазен од малолетник кој управувал возило без дозвола. Веста ја потврди и министерот за здравство, Венко Филипче, кој објави детали за здравствената состојба на докторот.

Во билтент на МВР стои дека вчера во 20:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од бул.„Мајка Тереза“ и ул.„Елисие Поповски-Марко“, патничко возило BMW X6 со скопски регистарски ознаки, управувано од 16-годишник од с.Сингелиќ, скопско, удрило во пешакот Ѓ.Ј.(58) од Скопје.

Во незгодата со тешки телесни повреди, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, се здобил пешакот.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје. 

Хирургот Ѓорѓи Јота кој вчера беше прегазен од возило управувано од 16-годишник без возачка дозвола пред Клиничкиот центар во Скопје, има тешка повреда на главата, потврди денеска министерот за здравство Венко Филипче.

„Вчера во текот на ноќта ме консултираа. Колегата доктор Јота има тешка повреда на главата и се наоѓа во одделот за интензивно лекување на ТОАРИЛУЦ. Има нагмечување на мозокот и на белите дробови, поставен е на респираторна машина и сега се преземаат сите мерки на интензивно лекувањ“е, изјави Филипче во одговор на новинарско прашање пред Министерството за здравство. 

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Хроника

Во тек истрага за софтверот за контрола во сообраќајот, сомнение за причинета штета на Буџетот од 180 илјади евра

Read more

Почината жена пронајдена во куќа во Охрид

Read more

Уапсен агентот за недвижности кој при продажба на станови оштети повеќе граѓани

Read more

Уапсен кичевчанец со 44 пакувања хероин

Read more
 

Вести

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Читај повеќе

Главниот координативен кризен штаб предлага до Владата тековните мерки да продолжат до 27 април

Читај повеќе