Филипче: Стапката на смртност од COVID-19 е далеку под европскиот и светскиот просек

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи извести за стапката на смртност од COVID-19 во нашата земја.

„ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да се манипулира и политизира оваа бројка, но должен сум да ја споделам вистината. Не е точно дека смртноста од коронавирусот во земјава е највисока во регионот. Таа е исто така далеку под европскиот и светскиот просек“, нагласи Филипче, приложувајќи и графикони.

„Дополнително, кај нас за разлика од многу други земји, се зема постмортем брис на лицата кои починале со симптоматологија на болеста. Ова е одговорна стратегија затоа што на овој начин ги изолираме контактите на починатиот и превенираме понатамошно ширење на епидемијата. Ако од вкупната бројка на починати од COVID-19 се изземат позитивните резултати постмортем, стапката на смртност во земјата би била уште пониска“, додаде Филипче.

Тој апелираше да се престане до деструктивно делување и политизирање на темата со коронавирусот, нагласувајќи дека здравствените власти транспарентно и навремено информираат од почеток на кризата.

„Сите информации кои ги објавуваме се точни, а статистиките се изработени согласно препораките на меѓународните здравствени институции.“

Од Министерството за здравство тврдат дека процентот на смртност од вкупниот број потврдени со COVID-19 во Р.С. Македонија изнесува 5,8 отсто, а со повисок процент на смртност во регионот се Словенија со 7,3 проценти, Босна и Херцеговина со 6,2 отсто, Грција со 6,0 проценти.

Процентот на смртност кај нас е под светскиот просек кој изнесува 6,17 отсто и далеку под европскиот просек кој е 8,75 проценти.

Ако се земат предвид процентите на високо-развиените европски земји како што се Белгија со 16,26 отсто, Франција со 15,63 отсто, Италија со 14,31 проценти, Велика Британија со 14,02 отсто и Шведска со 12,03 проценти, Република Северна Македонија има два до три пати помала стапка на смртност, потенцираат од МЗ.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Македонија

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Read more

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Read more

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Read more

Утре без струја делови од Скопје

Read more

Вести

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Читај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Читај повеќе

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Читај повеќе

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Читај повеќе

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре без струја делови од Скопје

Читај повеќе

Мицковски до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите

Читај повеќе

Регистрирани 251 прекршок за неносење заштитна маска

Читај повеќе