Филипче: Заштитна опрема во доволно количини, резервата се надополнува

Според министерот за здравство, Венко Филипче, засега нема најава дека статистиките ќе поминат во некаква позагрижувачка форма, односно дека ќе почне експоненцијално да расте бројот на пациенти.

Посочи дека располагаме со доволно тестови односно имаме доволно тестови за тестирање. Според него има 4.000 тестови на располагање, 5000 донација, а постапка има за 3000 дополнителни тестови.

-Имаме сосем доволна количина, добивме и донација близу милион парчиња и имаме сосем доволно, близу 4.000 се на располагање, 5.000 се донација од приватната лабораторија, постапка има за дополнителни 3.000, голема количина на најавена. Тестовите како бројка воопшто не се проблем, ниту пак може да бидат некаква закана во целокупниот овој процес на тестирања. Резултатите се пуштаат во неколку тури, има постапка, со оглед на големито број, може во едниот ден да се направи подготовка, а другиот ден тестот, додаде тој.

До сега тестирани кај нас се 5.879 лица, а постои, како што појасни, сосем мал број пациенти кои се тестирани два пати, нешто што воопшто сериозно не ја менува оваа бројка.

Тој увери дека заштитна опрема има во доволни количини. Во Министерството за здравство, како што рече, има една голема резерва, опремата се троши, но и се дополнува.

Министерот информира дека еден возач од итна медицинска помош е позитивен на коронавирусот, тој на работното место бил со целосна заштита опрема и се анализираат неговите контакти во приватниот живот.

Прашан дали се размислува во Општина Шуто Оризари да се направи пункт за тестирање или малку повнимателно да се следи состојбата во тој дел, тој рече дека во таа населба, но и секаде каде што постојат субстандардни услови треба поединечно да се евалуира, па да се понуди и некоја друга опција.

-Во однос на општината Шуто Оризари сметам дека секаде не само таму каде што постојат супстандардни услови дека треба поединечно да се евалуираат, па да евентуално понудиме и некаква друга опција. Дозволете да евалуираме па да евентуално преземеме и дополнителни мерки со цел ризиците за трансмисија да се сведат на минимум, рече Филипче.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Македонија

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Read more

Филипче: Утрово го посетив Иван, изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и јавноста

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе