Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Филмски проекции, концерти и театар ќе има овој месец на зелените покриви во главниот град. Ќе ги организира Град Скопје кој најавува богата културна програма во викендите со почитување на здравствените протоколи за настани на отворено.

На зелениот покрив на Домот на градежниците, Младинскиот културен центар вечер ќе организира музичка програма и кино на отворено – во 19 часот со диџејски сет ќе настапи Фиц од „Студени нозе“, а во 21 часот ќе биде прикажан филмот „Ефектот на среќата“ на режисерот Борјан Зафировски. Влезот е слободен, со претходно подигнат бесплатен билет преку bileti.mkc.mk.

Град Скопје најави содржини и за наредниот викенд – на зелениот покрив на ГТЦ ќе се одржи „Театарски викенд на отворено“ во организација на Театар Комедија и ГТЦ.

Театарскиот викенд ќе почне на 11 јуни (петок) со претставата „Вечера за глупаци“, наредниот ден (12 јуни) ќе биде изведена „На отворено“, а на 13 јуни – „Чао пријатно!“. Претставите ќе се играат на отворени сцени кај петтата фасада на ГТЦ и на Зелениот покрив на ГТЦ, со почеток во 21 часот. Билетите се веќе во продажба на билетарницата на Театар Комедија, секој ден од 10 до 18 часот.

– Зелените покриви во центарот на Скопје, покрај тоа што придонесуваат за разладување и спуштање на жешките летни температури во градот, како и за намалување на загадувањето во воздухот, периодов стануваат дестинација за голем број различни културни настани, соопшти Град Скопје. 

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе