Финансиска криза во Дубаи: Луксузните вили поевтини од кога било

Цените на вилите во Дубаи се паднати на најниско ниво во изминативе десет години, како последица на финансиската криза што се надвисна како темен облак над градот во Обединетите Арапски Емирати, покажуваат податоците на американската компанија Cavendish Maxwell.

Просечната цена за куќа за едно семејство во атрактивниот град е падната за 24% во изминатата година и сега изнесува околу 495.500 американски долари. Ваква цена немало во изминатите 11 години, иако владееше глобална рецесија, покажуваат податоците на веб страницата Properity Monitor.

Просечна вила во Дубаи сега се продава за помалку пари отколку во најмрачните денови на глобалната финансиска криза што најтешко го погоди Дубаи во периодот од 2010 до 2011 година.

Цените сега, исто така се пониски отколку во кој било миг по падот на цената на нафтата во 2015 година.

Само во јуни годинава цените на недвижнините во Дубаи паднаа за 15% во споредба со истиот период минатата година.

Иако стопанството на Дубаи и понатаму е солидно, а го придвижуваат речиси 8 милиони странски државјани кои живеат и работат во овој град, непрекинатото градење го спречи растот на вредноста на недвижнините.

Најтешко е погоден секторот на луксузни вили каде цените се паднати за повеќе од 25%.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Бизнис

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Read more

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Read more

Вести

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Читај повеќе

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Читај повеќе

Советот за безбедност во сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Читај повеќе

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Читај повеќе

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Читај повеќе

Нинџа: Лица во придружба на ќерката на Митко Чавков ми се закануваа денеска

Читај повеќе

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Читај повеќе

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Читај повеќе