Финансиска криза во Дубаи: Луксузните вили поевтини од кога било

Цените на вилите во Дубаи се паднати на најниско ниво во изминативе десет години, како последица на финансиската криза што се надвисна како темен облак над градот во Обединетите Арапски Емирати, покажуваат податоците на американската компанија Cavendish Maxwell.

Просечната цена за куќа за едно семејство во атрактивниот град е падната за 24% во изминатата година и сега изнесува околу 495.500 американски долари. Ваква цена немало во изминатите 11 години, иако владееше глобална рецесија, покажуваат податоците на веб страницата Properity Monitor.

Просечна вила во Дубаи сега се продава за помалку пари отколку во најмрачните денови на глобалната финансиска криза што најтешко го погоди Дубаи во периодот од 2010 до 2011 година.

Цените сега, исто така се пониски отколку во кој било миг по падот на цената на нафтата во 2015 година.

Само во јуни годинава цените на недвижнините во Дубаи паднаа за 15% во споредба со истиот период минатата година.

Иако стопанството на Дубаи и понатаму е солидно, а го придвижуваат речиси 8 милиони странски државјани кои живеат и работат во овој град, непрекинатото градење го спречи растот на вредноста на недвижнините.

Најтешко е погоден секторот на луксузни вили каде цените се паднати за повеќе од 25%.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Бизнис

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Вести

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе