ЦЕВ ЕУРО 2019 ВО ОДБОЈКА

Финска ги испрати одбојкарите дома

Нема осминафинале за македонската одбојкарска репрезентација. Откако синоќа Финска во неизвесен натпревар ја победи Турција стави крај на нашиот мундијалски сон.

На Македонија ѝ требаше било каква победа на Турција за да заврши четврта во групата и да се пласира во осминафиналето. Но, Финците во тешка битка по пет сета триумфираа со 3:2 и нѐ потиснаа на петтото место, земајќи го за себе билетот за наредната фаза.

Турција синоќа и со пораз имаше обезбедено сигурен пласман, но одигра чесно, беспоштедно. Македонија испуштената прилика мора да ја бара во своите редови, во оние порази во првите натпревари од Финска со 3:1 и од Турција со 3:0 кога нашата игра не наликуваше на она што го прикажавме во победите над Белорусија и особено домаќинот Словенија, двата со по 3:1. Да им земевме само уште еден сет на Финците, да го изгубевме тој натпревар со 3:2 сега ќе имавме 7 бодови и табелата ќе беше друга.

Вака, Македонија и Финска имаат по 6 бодови, но ние извисуваме поради полоша сет-разлика и послаб меѓусебен дуел.

Како и да е, одбојкарите покажаа дека можат. Впрочем, ова е беше нивен дебитантски настап на едно ЕУРО, а токму тоа неискуство од играње на големи натпреварувања се покажа клучно на почетокот од турнирот.

Се враќаме дома наместо да се пакуваме за Нант, но главата горе момци, нѐ направивте годи!

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Останати спортови

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Read more

Мејведер ќе го плати погребот на човекот поради кој гори Америка

Read more

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Read more

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Read more

Спорт

  • play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Читај повеќе

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Читај повеќе

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Читај повеќе

И после Ибра, Ибра

Читај повеќе

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе