Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Судејќи според резултатите од експеримент во Финска, кога децата ќе минат само еден месец во игра меѓу зеленило, тоа е доволно за да им се промени имуниот систем.

Кога во една финска градинка поставиле тревник, посадиле ниска шума и им дозволиле на децата редовно да водат грижа за засадите поставени во дворот, се покажало дека разновидноста на микроорганизми во системот за варење на децата и на нивната кожа за краток период станала поздрава.

Во споредба со другите градски деца, кои вообичаено си играат во типични урбани градинки опкружени со бетон, кај децата на возраст од 3,4 или 5 години кои времето го минувале во „зелена“ градинка во Финска се покажало зголемено ниво на Т-клетките и други важни маркери на имунитетот во крвта по само 28 дена.

„Исто така забележавме дека цревната флора кај децата кои минале време во зеленило е слична кај децата од руралните средини, кои секој ден посетуваат шума“, вели Марија Рослунд, научник од Универзитетот во Хелсинки.

Нејзиниот труд е објавен минатата година. Претходните истражувања покажаа дека изложеноста на зелени простори некако е поврзано со правилното функционирање на имуниот систем кај луѓето, а уште не е утврдено дали постои причинско-последична врска меѓу тоа.

Во финскиот експеримент за првпат научниците се обидоа експлицитно да манипулираат во урбана средина во која децата минуваат време, а потоа да испитаат промени кај микроорганизмите во нивното тело.

Истражувањето споредило микроби пронајдени во дворови на 10 различни урбани градинки. Резултатите од истото се објавени во Science Advances.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе