Фиорентина доби дозвола да ја употребува капитенската лента на Астори

Серија А ѝ даде зелено светло на Фиорентина да ја користи капитенската лента посветена на трагично-починатиот дефанзивец Давиде Астори и во претстојната сезона.

По многу расправии, на крајот победија виолетовите. Клубот од Фиренца нема повеќе да има проблеми и ќе може слободно да ја користи капитенската лента на која има испишано порака во чест на Астори.

Давиде Астори почина во март минатата година од срцев удар. Имаше 31 година и беше капитен на клубот од Фиренца.

Новиот капитен на Фиорентина, Аргентинецот Херман Песела минатата сезона носеше лента со посвета до Астори што се коси со новите правила на Серија А кои велат дека капитенските ленти мора да бидат празни.

Песела после секој гол ја вади лентата од рака, ја покажува кон публиката и отпоздравува во чест на Астори.

реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Фудбал

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Read more

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Read more

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Read more

Гол за историја – од рекордни 96 метри!

Read more
 

Спорт

Лазаров: Го допревме дното

Читај повеќе

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Читај повеќе
  • play_arrow

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Читај повеќе
  • play_arrow

Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови брилијантни партии на Дончиќ и Јокиќ

Читај повеќе

Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Мекгрегор смекнал – дури и го прегрна Поарје на мерењето

Читај повеќе

Гол за историја – од рекордни 96 метри!

Читај повеќе