ФИС ги откажа сите скијачки натпреварувања во Русија

Меѓународната скијачка федерација (ФИС) одлучи денеска да ги откаже или премести натпреварувањата од Светскиот куп што до крајот на актуелната сезона беа закажани на територијата на Русија.

Одлуката се однесува на вкупно пет натпреварувања во ски крос, слободно скијање, скијачки скокови во женска конкуренција и во скијачко трчање, кои треба да се одржат во периодот меѓу 26 февруари и 27 март.

„Во интерес на безбедноста на сите учесници, и со цел да се зачува интегритетот на Светскиот куп во скијање, сите преостанати настани од Светскиот куп закажани да се одржат во Русија до крајот на сезоната 2021/22 се откажани или преместени на друга локација“, соопшти ФИС.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Останати спортови

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Read more

Пораз во три сета за одбојкарките против Латвија

Read more

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе