Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

А.С.
/ 23.01.2022 / 16:12

Со редовно вежбање, здрава исхрана, откажување од лошите навики и водење грижа за нашето ментално здравје и благосостојба ќе живееме порелаксиран живот и ќе бидеме покорисни за себе и за околината.

Здравиот начин на живот и физичката активност не треба да бидат кампањски зафати пред годишните одмори, бидејќи тоа не носи никакви трајни резултати и само дополнително го изморува и старее телото.

Треба да најдете начин на исхрана и режим на вежбање што ви одговара на вашето темпо на живеење и да почнете да водите подобра грижа за себе и вашето семејство.

Личниот тренер Фаја Нилсон објаснува кое е нивото на физичка подготвеност што треба да можеме да го оствариме на одредена возраст, што би било одраз на нашата форма и кондиција.

Во 20-тите

Ова е најдобро време за „вложување“ во коските. Во овие години телото е силно и отпорно. Дваесеттите се најдобро време за билдање кондиција. На оваа возраст би требало без проблем да може да истрчате 10 километри за еден час и да си ги дофатите ножните прсти со дланките во еден потег.

Исто така би требало да може да одиграте една партија баскет, фудбал, тенис и слично со вашите пријатели, без да бидете целосно исцрпени и неспособни во наредните неколку дена.

На овие години треба да работите на забрзување на метаболизмот, подобрување на држењето на телото и зголемување на мускулната маса.

Во 30-тите

Во оваа деценија телото почнува да губи мускулна маса. Луѓето во нивните 30-ти обично поминуваат многу време во канцеларија и во седење, што дополнително води кон губење на тонусот на мускулите и лошо држење на телото.

За да се борите против овие последици на стареењето треба да пешачите секој ден. Идеално би било да го почнувате денот со кревање тегови, а во неделната рутина вметнете пилатес или јога за да ги зацврстите мускулите во торзото.

Во 30-тите би требало да можете да одработите еден HIIT тренинг од четири минути, да издржите страничен пленк од една минута и да направите основни јога пози.

Во 40-тите

Жените во четвртата деценија имаат поголем ризик од компликации предизвикани од кршливи коски, во споредба со мажите.

Нивото на хормонот естроген кој ги штити коските, нагло почнува да се намалува кога жената ќе влезе во менопауза, поради што поголеми се шансите за појава на остеопороза. За среќа, жените кои редовно вежбаат може да го спречат ова.

Во 40-тите би требало да можете да направите 10 склека во минута, 20 длабоки исчекорувања во минута и да пливате половина час без да се уморите.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фит

Проверете колку сте флексибилни: 35 минути јога за целото тело

Read more

Што ќе се случи со телото ако една недела тренирате како Кристијано Роналдо?

Read more

Како без масни наслаги: 15–минутни вежби за совршена линија

Read more

Кога може да почнете со вежбање по породувањето?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе