Фит трудница: Совети за вежбање за време на бременоста

А.С.
/ 14.01.2022 / 11:31

Редовното вежбање за време на бременоста е важно и за мајката и за бебето. Сепак, не треба да претерувате.

Ако вашиот лекар ви дал зелено светло, може да вежбате и така да ја намалите болката во грбот, да го контролирате зголемувањето на тежината и да го намалите ризикот од гестациски дијабетес, прееклампсија или породување со царски рез, велат експертите.

Секако, без разлика кое е вашето ниво на фитнес, важно е да намалите со интензитетот на вежбање и да го слушате сопственото тело, советуваат лекарите.

Намалете ја тежината на теговите

Истражување објавено во списанието Physical Activity and Health открива дека жените кои кревале тегови три пати неделно по половина час, помалку се соочувале со хипертензија и дијабетес, во споредба со оние кои не правеле вакви вежби.

Сепак, намалете ја тежината што нормално ја кревате, немојте да го задржувате здивот или да го кревате тегот до точка на напнување, бидејќи така создавате дополнителен притисок во пределот на стомакот.

 

Внимавајте на напорот

Во бременоста доаѓа до бројни промени во телото, па следењето на бројот на отчукувања на срцето не е најдобар начин да утврдите дали вежбате премногу напорно.

Ако ви треба повеќе од една минута за да го смирите дишењето или за да може нормално да разговарате, намалете го интензитетот на вежбањето.

 

Заборавете на стомачните вежби

Во бременоста не се фокусирајте на вежби за стомакот, бидејќи не ви се потребни. Тие може да направат поголема штета отколку корист. На бебето му треба простор да расте, а со стомачни вежби се прави притисок на тој дел од телото што веќе е изложен на стрес.

Подобро е да правите „чучњеви“ или исчекорувања во кои не го форсирате стомачниот дел, а сепак го стегнувате задникот.

Одморете од вежбите со висок интензитет

Овие вежби не се штетни за бебето, туку може да ѝ предизвикаат проблеми на идната мајка. Поради начинот на кој се изведуваат, може да предизвикаат запек или слични проблеми.

ВАЖНО: За време на бременоста не смеете да вежбате ако чувствувате болка (особено во градите), ако имате вртоглавици, главоболки, вагинално крварење или чувствувате болни контракции, слабост во мускулите или отекување на телото.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фит

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Read more

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Read more

Колку време треба да вежбате за да се отстрани штетата од седењето цел ден?

Read more
Слабеење со трчање: 12 совети како да почнете да слабеете веднаш

Слабеење со трчање: 12 совети како да почнете да слабеете веднаш

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе