Фит трудница: Совети за вежбање за време на бременоста

А.С.
/ 14.01.2022 / 11:31

Редовното вежбање за време на бременоста е важно и за мајката и за бебето. Сепак, не треба да претерувате.

Ако вашиот лекар ви дал зелено светло, може да вежбате и така да ја намалите болката во грбот, да го контролирате зголемувањето на тежината и да го намалите ризикот од гестациски дијабетес, прееклампсија или породување со царски рез, велат експертите.

Секако, без разлика кое е вашето ниво на фитнес, важно е да намалите со интензитетот на вежбање и да го слушате сопственото тело, советуваат лекарите.

Намалете ја тежината на теговите

Истражување објавено во списанието Physical Activity and Health открива дека жените кои кревале тегови три пати неделно по половина час, помалку се соочувале со хипертензија и дијабетес, во споредба со оние кои не правеле вакви вежби.

Сепак, намалете ја тежината што нормално ја кревате, немојте да го задржувате здивот или да го кревате тегот до точка на напнување, бидејќи така создавате дополнителен притисок во пределот на стомакот.

 

Внимавајте на напорот

Во бременоста доаѓа до бројни промени во телото, па следењето на бројот на отчукувања на срцето не е најдобар начин да утврдите дали вежбате премногу напорно.

Ако ви треба повеќе од една минута за да го смирите дишењето или за да може нормално да разговарате, намалете го интензитетот на вежбањето.

 

Заборавете на стомачните вежби

Во бременоста не се фокусирајте на вежби за стомакот, бидејќи не ви се потребни. Тие може да направат поголема штета отколку корист. На бебето му треба простор да расте, а со стомачни вежби се прави притисок на тој дел од телото што веќе е изложен на стрес.

Подобро е да правите „чучњеви“ или исчекорувања во кои не го форсирате стомачниот дел, а сепак го стегнувате задникот.

Одморете од вежбите со висок интензитет

Овие вежби не се штетни за бебето, туку може да ѝ предизвикаат проблеми на идната мајка. Поради начинот на кој се изведуваат, може да предизвикаат запек или слични проблеми.

ВАЖНО: За време на бременоста не смеете да вежбате ако чувствувате болка (особено во градите), ако имате вртоглавици, главоболки, вагинално крварење или чувствувате болни контракции, слабост во мускулите или отекување на телото.

реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Фит

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Read more

Што треба да јадете за да го забрзате метаболизмот?

Read more

Како да видите резултати од слабеењето за еден месец?

Read more

Зошто е опасно да држите диета ако немате вишок килограми?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Доколку би живееле под вода фоките би ни биле миленичиња

Читај повеќе

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Читај повеќе

Епидемија на сифилис ја стопираше порно индустријата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше сообраќајниот метеж во Америка пред 70 години?

Читај повеќе

Помалку познати фактори кои предизвикуваат висок крвен притисок

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба почесто да јадете печурки

Читај повеќе
  • play_arrow

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Читај повеќе
  • filter

Скопски маратон 2022 низ фотографии

Читај повеќе

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Читај повеќе