Фитнес грешки што прават да изгледате постаро

А.С.
/ 02.06.2021 / 20:54

Редовната физичка активност ви помага да се одржувате во форма, да имате повеќе енергија и да изгледате помладо.

Тоа не значи дека некои од нас не прават грешки во целиот систем на вежбањето поради кои се соочуваат со проблеми. Некогаш тие проблеми се фактот дека не гледате резултат од вежбањето, немањето напредок, но некои фитнес грешки и ве остаруваат.

Проверете дали правите некоја од овие грешки и вратете се на правилниот пат на здравиот и активен живот:

Немате добро држење на телото

Без разлика колку време поминувате на патеката за трчање или во теретана, ако немате исправен грб додека вежбате, целиот труд ќе ви биде залуден. Лошото држење на телото не само што може да ви предизвика здравствени проблеми, прави да изгледате постаро и уморно.

Целосно сте зависни од кардио вежби

Кардио вежбите се одлични за слабаеење, но премногу кардио може да биде лошо за телото. По одредена возраст, ако вашите мускули и коски не добијат доволно вежби за сила, почнуваат да покажуваат знаци на трошење и слабост, а тоа се одразува на вашиот целосен физички изглед. Два пати неделно вметнете тренинг за сила во вашата рутина, а еднаш неделно вежбајте јога.

Постојано сте во теретана

Деновите за одмор се подеднакво важни и неопходни како и деновите за вежбање. На вашето тело му треба време за одмор и закрепнување за да може да зајакне и да биде подготвено за напредок во вежбањето. Превежбувањето може само негативно да се одрази и нема да ви ги донесе саканите резултати побрзо. Ќе изгледате уморно, а со тоа и постаро.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Фит

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Read more

Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

Read more

Како изгледа менито на Роналдо: Јаде шест оброци на ден, пие само вода

Read more

9-минутни вежби за затегнат задник и нозе

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе